Vissza az előző oldalra

Külterületi ingatlanok értékesítése

Vásárolhat-e nem földműves 1 hektárnál több földet?

Share Button

4.500 ha terület után bátyám s én kaptunk kárpótlási jegyeket, amin 30-30 ha földet vásároltunk sok évvel ezelőtt. Bátyám meghalt, s én öröklöm az ö földjét, s most van kb 60 ha földem, amit kiadok gondozásba, mivel én külföldön élek.

Most nyugdíjason költözöm Magyarországra, s szeretném folytatni a gazdálkodást, s venni egy gyümölcsöst közel ahol lakom. Kérdésem a következő: mivel nincs mezőgazdasági végzettségem, vehetek-e még földet a lakóhelyemhez közel?

Vagy mivel már több mint 1 ha-am van, ez nem lehetséges a földtörvény szerint? Vagy vehetek még mivel már van 60 ha, 300 ha-ig? A földet csak privát gazdálkodásra használnám, nem eladásra termelnék. A földön különleges/védett növényekkel kísérleteznék, amiket szaporítanánk s tovább adnánk más területekre is – anyagi javak nélkül.

Mivel Ön nem regisztrált földműves, ezért Önnek a már meglévő földjei mellé vásárolnia további földet nem lehet.

 

Örökölt földet el lehet -e adni 5 éven belül?

Share Button

Örököltem egy zártkerti telket, melyet az örökhagyó nem nyilváníttatott művelési ág alól, mikor módjában lett volna, így jelenleg a telek termőföldként nyilvántartott.

A hagyatéki eljárás során szembesültem vele, hogy a törvény szerint nem adhatom el 5 évig. Kérhetem-e, hogy művelődési ág alól kivett területté nyilvánítsák a telket, és így az értékesíthetővé válna-e, hogy ne kelljen 5 évig várnom?

A földingatlan tulajdoni jogával rendelkezés azaz bármilyen jogcímen történt megszerzését követően annak eladása nem tekinthető az 5 éves művelési kötelezettség megszegésének.

Hogyan vásárolható meg osztatlan közös tulajdonú földterület a társtulajdonosnak?

Share Button

Édesapám osztatlan közös tulajdonban van egy 1 ha alatti termőföldben több mint 3 éve 1/2 arányban, a másik tulajdonos a testvérének az unokája (sajnos a testvére és a fia elhunyt)akinek mondta, ha eladja a földet megvenné a másik felét.

Az unoka adásvételi szerződést csinált az eddigi bérlővel. Édesapám nem földműves és ha megvenné a földet akkor sem haladná meg az összterülete az 1 ha -t. Az lenne a kérdésem hogy vehetné meg a közös tulajdon másik felét? (Édesapámnak a fia földműves akinek a földet szeretné ajándékozni.)

E kérdéskörben a Kúria az alábbiak szerint rendelkezett:

A  Kúria Pfv.I.20.488/2017/6.számú, BH2018. 112.számon közzétett ítéletében kifejtette, hogy a Földforgalmi tv. 18. § (1) és (3) bekezdésében, 20. § b) pontjában foglalt rendelkezések egybevetéséből adódó helyes értelmezés szerint közös tulajdon esetében a tulajdoni hányad kívülálló részére történő értékesítése során a tulajdonostársat ebben a minőségben elővásárlási jog nem illeti meg, a törvény szerint a többi földművest megillető elővásárlási jogot megelőző elővásárlási joga csak akkor van, ha egyben földművesnek (5. § 7. pont) minősül.

Ha az unoka társtulajdonos közvetlenül értékesítené másik tulajdonostársnak a saját részét, akkor kifüggesztés és jóváhagyás nélküli biztonsági okiraton szerkesztett adásvételi szerződéssel történhet az ingatlan vásárlás, mert annak során a vevő 1 / 1-ed tulajdonába kerül az ingatlan.

Hogyan lehet tanyát venni?

Share Button

Édesapámtól örököltem 1 hektár földet amit bérbe adtam, és 1,56 hektárt ami feles művelésben van.

Meg szeretnék venni egy tanyát AK.Fel szeretném újítani és családi szükségletre termelnék ott. A kertben szilvafák vannak, aszalást tudnék ott elképzelni, eladásra. Mit kell tennem hogy ez az adásvétel létre jöhessen? Jelenleg az 1 hektáros törvényre hivatkozva elutasítottak?

A tanya megvételéhez – mert a Földforgalmi törvény hatálya alá tartozik – szükséges hogy földműves legyen.

Magánszemélyként – mint nem földműves – nem vásárolhat 1 hektárnál többet  azaz a  meglévőt csak akkor lépheti túl ha

–              földműves lesz akkor 300 hektárig szerezhet

–              ha közeli hozzátartozója – aki földműves – veszi meg a tanyát és utána Önnek ajándékozza.

A természetes személynek földművesként való nyilvántartásba vétele iránti kérelméhez az alábbi igazolásokat, okiratokat kell csatolnia:

http://kormanyablak.hu/hu/feladatkorok/341/FOLDH00074

Az alábbi űrlapon kérhető:

http://bkmkh.hu/uploads/Kiskunfelegyhaza/Foldmuveskent_valo_nyilvantartasbavetel_iranti_kerelem.pdf

Ezt még érdemes hozzáolvasnia:

https://www.aranykalaszos.hu/foldmuves-regisztracio/

Érvényes-e a föld adásvételi szerződés, ha az eladó a kifüggesztés ideje alatt elhalálozik?

Share Button

Egy adásvételi szerződést kötött édesapám egy szántóföld eladásáról.Sajnálatos módon az önkormányzathoz kifüggesztés után 5 nappal meghalt. Most van egy rá jelentkező elővásárlásra jogosult, így nem tudjuk mi a teendő. Mi a testvéremmel nem szeretnénk eladni ezt a földet mint örökösök.

Szerződő fél halála jogi hatása eltérő ha hatósági jóváhagyáshoz kötött szerződésről van szó vagy ha nem. Ez utóbbi esetben a szerződés a földhivatalba benyújtható, a tulajdonjog változás átvezethető. Az első esetben a következő a helyzet:

az illetékes  megyei Földhivatali jóváhagyás  megadásáig a szerződés nem jön létre, de a felek a nyilatkozatukhoz kötve vannak. A jóváhagyás megtörténtével a szerződés a megkötésének időpontjától kezdődő hatállyal jön létre. Ez a joghatás azonban nyilvánvalóan csak akkor következhet be, ha a hozzájárulás megadásakor még van a feleknek egyező akaratnyilvánításon alapuló megállapodása.

Álláspontom szerint ha jóváhagyásra szoruló szerződés megkötését követően de  a jóváhagyás  megadása előtt az eladó meghal  akkor a  halála napján az eladó  szerződéses nyilatkozatához kötöttsége megszűnik . Ehhez képest  a jóváhagyás  megtételekor már nem lenne meg (nincs meg)  a szerződő felek kölcsönös és egybehangzó akaratnyilatkozata, ezért a jóváhagyás  nem eredményezheti  a szerződés visszamenőleges hatállyal történő létrejöttét. A jóváhagyás nem hatályosulhat  halott eladóval. Az alábbi kúriai döntés is megerősíti a jogutódlás szükségességét.

Kúria Kfv. VII. 37.499/2018-as számú döntéséről.

Az adott földforgalmi ügyben az eladó az adásvételi szerződés jegyző általi kifüggesztése és a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása közötti időben elhalálozott. Erről a tényről az elsőfokú bíróság szerzett tudomást, az elővásárlási jogával sikertelenül élő magánszemély által kezdeményezett perben. Az elsőfokú bíróság hivatalból és nem a kereseti kérelem alapján vizsgálta a határozat kézbesítésének szabályszerűségét, majd az alperesi döntést lényeges eljárási szabálysértés megállapítása mellett hatályon kívül helyezte és az alperest új eljárásra kötelezte, előírva a jogutódlás megállapítását és a határozat jogutódok részére történő kézbesítését.

A Kúria elvi döntésében megállapította:

A bíróság a kereseti kérelemhez kötve van, hivatalból csak kivételes esetben járhat el.

A hatósági eljárásban való jogutódlásról – kérelemre indult eljárásban – a kérelmező jogutódjának kérelmére és legkésőbb az objektív határidőn belül dönthet a hatóság. Földforgalmi ügyben a régi Pp. 54. § (1) bekezdése alapján is vizsgálható, hogy az eladó jogutódai a közigazgatási perbe beavatkozhatnak-e.

 

Hogyan vásárolható meg egy tanya kb. 4 HA területtel?

Share Button

Szeretnék vásárolni egy tanyát, ahol a hirdetés szerint a tanyához a következő földek tartoznak. 2,6 hektár szántó, 1,1 hektár gyep, és 1621 nm gyümölcsös.Hivatalos bejegyzést nem láttam ezzel kapcsolatban.

Semmilyen mezőgazdasági végzettségem nincs, az őstermelői nyilvántartásban, már tíz éve nem szerepelek.Ezt amennyiben szükséges, vissza tudom állítani.

A jelenlegi törvények alapján meg tudom-e vásárolni egyedül, vagy harmadmagammal a fent leírt tanya ingatlan.

Csak regisztrált földművesként lenne lehetősége a közel 40.000 m2 föld megvásárlására. Többed magával arányosítva személyenként maximum 10.000 m2  a megvásárolható föld mértéke, melybe beleszámít minden szerző félnek már a tulajdonában/használatában levő föld mennyisége is.

Felhívom szíves figyelmét, hogy online tájékoztatásom  saját  szakmai véleményem, mely   bíróság vagy más hatóság előtt  kötelező jogi erővel nem bír.

Eladható-e művelési kötelezettség alatt álló ingatlan?

Share Button

2019. Április óta van a birtokomban egy kb. 6000 nm-es 6hrsz.-en lévő művelési kötelezettség alatt álló külterületi zártkerti ingatlan.(Nem tudom számít-e, de nem vagyok földműves és nem mezőgazdasági termőföldről van szó, hanem rét, kert, gyümölcsös, kaszáló ágazatú ingatlan).

A kérdésem, hogy: 1. Eladhatom-e 5 éven belül vagy művelés kötelezettség miatt nem?

2. Bérbe adni úgy tudom nem lehet,vagy mégis?

3. Amennyiben művelés alól kivonom,akkor azonnal eladhatóvá válik?

A művelési kötelezettség alatti ingatlan eladás nem sérti a kötelezettség teljesítését, más szóval a kötelezettség ideje alatt az ingatlan minden szankció nélkül eladható.

Hogyan adható el egy földterület, melynek egy része végrehajtás alatt van?

Share Button

Van egy földrész,(szántó) ami 8 személy örökölt. Szeretnénk el adni de 1 személy nem írja alá az adásvételit. Ennek a személy ellen végre hajtás van a föld részére. Tehát ha el adnánk előtte ki kell fizetni a tartozását vagy amennyi megilleti. Ő semmire sem hajlandó. Mit tudunk heten tenni ellene hogy el tudjuk adni a földet?

Osztatlan közös földtulajdon akkor is forgalomképes, ha a nyolc tulajdonosa közül hét el akarja adni, egy pedig nem. A hét tulajdonrészre nehezen de lehet vevőt találni.

Ebben az esetben a föld természetben kizárólagos hét tulajdonos által használt részét meg kell határozni és a szerződésbe rögzíteni.

Mivel a nyolcadik tulajdonos része végrehajtás alatt van javasolt, hogy a hét tulajdonos közül azt végrehajtás útján szerezze meg egy és így a teljes ingatlan értékesíthető.

Hogyan értendő a termőföld szerzésre vonatkozó mennyiségi korlátozás?

Share Button

Ha nincs megfelelő végzettségem, nem vehetek egybefüggő 1 hektárnál nagyobb területet. Mi számít egybefüggőnek? Ha fizikailag egy terület, külön helyrajzi számokon szereplő területek összesen meghaladják a hektárt, az minek minősül? Illetve ha másfél hektárt szintén végzettség nélküli hozzátartozómmal közösen vennénk, akkor az fejenként 0.75 hektárnak számít? Ilyen esetben mentesülök a korlátozás alól?

A 10.000 m2-es földszerzési korlátozás olyan korlátot jelent, hogy a föld szerzője a már meglévő földterülettel vagy használatában levő területtel együtt nem szerezhet többet mint 10.000 m2, függetlenül attól, hogy az újonnan szerzendő föld egy vagy több helyrajzi számon van e.

Ajándékozható-e termőföld nem közeli hozzátartozónak?

Share Button

Termőföld ajándékozásánál ki kell-e függeszteni bizonyos ideig ha az ajándékozás nem családon belül történik meg és nem rokoni ágon történik ? (ismerős,szomszéd stb)

A földforgalmi törvény nem engedi meg a közeli hozzátartozókon túli fölajándékozást. Ez azt jelenti, hogy a vér szerinti egyenesági rokonok egymás között ajándékozhatnak földet, beleértve  a testvéreket  is – kifüggesztés és jóváhagyás nélkül. Az ilyen szerződést biztonsági okmányon kell elkészíteni és azonnal benyújtható az illetékes földhivatalhoz a tulajdonjog változás átvezetése céljából.

1 / 21 oldal12345...1020...Utolsó »