kifüggesztés nélkül címkével jelölt bejegyzések

Ki kell-e függeszteni a testvérnek történő termőföld ajándékozást?

Share Button

Külterületi zártkerti szántó művelési ágú ingatlant egyenes ági leszármazottnak (bátyámnak) át lehet-e ajándékozni? Ilyenkor is kifüggesztik 60 napra?

A hatályos jogszabályok lehetővé teszik a földnek mint családi vagyonnak a családon belüli átrendezését, mozgatását a testvérig bezárólag.

Fontos tudni, hogy a testvérnek történő földajándékozási szerződés egyrészt illetékmentes másrészt nem kell kifüggeszteni, jóváhagyatni, csupán biztonsági okiraton kell a szerzősét aláírni. A szerződés közvetlenül a földhivatalba érkeztethető és a tulajdonjog változást a földhivatal 60 napon belül átjegyzi.

Hogyan vásárolható meg osztatlan közös tulajdonú földterület a társtulajdonosnak?

Share Button

Édesapám osztatlan közös tulajdonban van egy 1 ha alatti termőföldben több mint 3 éve 1/2 arányban, a másik tulajdonos a testvérének az unokája (sajnos a testvére és a fia elhunyt)akinek mondta, ha eladja a földet megvenné a másik felét.

Az unoka adásvételi szerződést csinált az eddigi bérlővel. Édesapám nem földműves és ha megvenné a földet akkor sem haladná meg az összterülete az 1 ha -t. Az lenne a kérdésem hogy vehetné meg a közös tulajdon másik felét? (Édesapámnak a fia földműves akinek a földet szeretné ajándékozni.)

E kérdéskörben a Kúria az alábbiak szerint rendelkezett:

A  Kúria Pfv.I.20.488/2017/6.számú, BH2018. 112.számon közzétett ítéletében kifejtette, hogy a Földforgalmi tv. 18. § (1) és (3) bekezdésében, 20. § b) pontjában foglalt rendelkezések egybevetéséből adódó helyes értelmezés szerint közös tulajdon esetében a tulajdoni hányad kívülálló részére történő értékesítése során a tulajdonostársat ebben a minőségben elővásárlási jog nem illeti meg, a törvény szerint a többi földművest megillető elővásárlási jogot megelőző elővásárlási joga csak akkor van, ha egyben földművesnek (5. § 7. pont) minősül.

Ha az unoka társtulajdonos közvetlenül értékesítené másik tulajdonostársnak a saját részét, akkor kifüggesztés és jóváhagyás nélküli biztonsági okiraton szerkesztett adásvételi szerződéssel történhet az ingatlan vásárlás, mert annak során a vevő 1 / 1-ed tulajdonába kerül az ingatlan.

Ajándékozható-e termőföld nem közeli hozzátartozónak?

Share Button

Termőföld ajándékozásánál ki kell-e függeszteni bizonyos ideig ha az ajándékozás nem családon belül történik meg és nem rokoni ágon történik ? (ismerős,szomszéd stb)

A földforgalmi törvény nem engedi meg a közeli hozzátartozókon túli fölajándékozást. Ez azt jelenti, hogy a vér szerinti egyenesági rokonok egymás között ajándékozhatnak földet, beleértve  a testvéreket  is – kifüggesztés és jóváhagyás nélkül. Az ilyen szerződést biztonsági okmányon kell elkészíteni és azonnal benyújtható az illetékes földhivatalhoz a tulajdonjog változás átvezetése céljából.

Vásárolható-e aranykoronás földterület kifüggesztés nélkül?

Share Button

Nem vagyunk földművesek. Szeretnénk egy tanyát vásárolni ami 3500 m2. Ahhoz hogy oda költözzünk el kell adni a zártkerti ingatlanunkat. Ha a kifüggesztés ideje alatt megvenné valaki akkor nem lenne hol laknunk. Hogy lehet kikerülni a kifüggesztést? Esetleg elcserélni el lehet a két ingatlant kifüggesztés nélkül?

A zártkert is földnek minősül ha van rajta aranykorona és nincs kivonva művelés alól.

Földet lehet földdel elcserélni, de csak földműveseknek. Ha előszerződést kötnének a zártkerti eladáshoz azzal a feltétellel, hogy a végleges adásvételt csak a vásárolandó föld hatósági jóváhagyását követően készítik el, úgy biztonságosabb lenne a helyzetük.

Milyen feltételekkel ajándékozhat nagypapa unokának erdőt?

Share Button

Édesapám 1/92-ed arányban résztulajdonosa egy erdőnek. Szeretné ezt elajándékozni a gyermekemnek, azaz az unokájának. Elég-e ehhez egy ügyvédi szerződés, kell-e közjegyzői ellenjegyzés, milyen egyéb költségekkel jár?

Olcsóbb-e, ha nekem, a lányának ajándékozza? Az unoka emiatt elesik-e pl. a CSOK lehetőségétől, vagy bármely egyéb, államilag jelenleg igénybe vehető kedvezménytől?

Közeli hozzátartozónak – ideértve az unokát is – földet /erdőt kifüggesztés és jóváhagyás nélkül lehet ajándékozni. Az okiratot biztonsági papíron kell készíteni, melyre jogosult az ügyvéd és a közjegyző egyaránt.

A CSOK igénylés feltételei között szerepel, hogy az igénylőnek vagy családtagjainak maximum 50%-os tulajdonjoga lehet más lakóingatlanban. Az ajándékozás miatt tehát az unokát hátrány nem éri, az okiratszerkesztés díja pedig általában nem differenciált, hogy unoka vagy édesanya a megajándékozott, hiszen a jogügylethez gyámhatósági hozzájárulás nem szükségeltetik.

 

Cserélhet -e földműves földművessel területet, illetve nem földműves földművessel?

Share Button

Kérdésem, ha nem földműves földművessel cserél két külön álló külterületi szántót 6.3 ha-ból 1 ha-t 12 ha-ból 0,8 ha-t egy napon azért, hogy osztatlan közös legyen, a terület és később kifüggesztés nélkül vásárolhassa meg az ingatlanokat, ezzel a település szerinti helyben lakó földműveseket kizárva az elővételi lehetőségekből. A nem földműves cserélhet-e 1 ha -nál nagyobb területet?

Földtörvény hatálya előtt nem földműves tulajdonában meg volt  föld  – birtok-összevonási célzattal valóban elcserélhető  –  amikor a cserével a nem földműves tulajdonába nagyobb földterület nem kerül .

 

Családon belüli termőföld ajándékozás esetén ki kell-e függeszteni a szerződést?

Share Button

Testvérek (közeli hozzátartozók) közötti termőföld ajándékozás vagy eladás az előnyösebb-e és lehetséges-e? Mindkét esetben az illeték mértéke mennyi?

4 hektár földje van mindkét testvérnek közvetlen egymás mellett. Egyik testvér sem minősül földművesnek. A vevő testvér bejelentett lakása 100 kilométerre van a saját és a megvenni kívánt termőföldtől (de ha szükséges átjelentkezhet). Harmadik személynek haszonbérleti szerződése is van a termőföldön még 6 évre.

Ki kell-e függeszteni az eladást? Kell-e a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása?

Van-e másnak elővásárlási joga, vagy vétel esetén biztosan a testvéré lesz-e a termőföld?

Családon belüli földmozgást a földforgalmi törvény úgy preferálja, hogy az ilyen adásvételi szerződést kifüggeszteni, jóváhagyatni nem kell, az ajándékozás sem esik engedélyeztetési eljárás alá.

Az  Ön által kérdezett tényállás alapján  4 % visszterhes vagyonszerzési illetéket kell fizetnie a vevő testvérnek, míg ajándékozás esetén 18 % ajándékozási illetéket a megajándékozott testvérnek.

Mindkét esetre igaz, hogy földszerzési korlátozás, elővásárlási joggyakorlás nincs.

Vásárolhat-e nem földműves nővér öccsétől termőföldet?

Share Button

Édesanyám tavaly meghalt, és örököltünk a testvéremmel 6 hektár földet. Bátyám szeretné eladni, én megtartanám. Az ő részét meg tudnám venni, de nem vagyok földműves, most is bérbe van adva, és ezután is azt szeretném.

Mivel osztatlan közös van elővásárlási jogom? Esetleg nekem ajándékozhatja? Ebben az estben mennyi az illeték?

A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény 5§ 13. pontja állapítja meg a közeli hozzátartozók körét a következő szerint: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.

Közeli hozzátartozók között a föld minden korlátozás nélkül kifüggesztés és engedélyezési eljárás mellőzésével ajándékozható, adható/vehető. Fontos tudni, hogy az okirat 1 példányát az ügyvéd/közjegyző biztonsági okmányon készíti el.

Nem földműves apa és fia közötti földajándékozásnak van-e korlátja? Ajándék visszakövetelhető-e

Share Button

Édesapám, aki nem földműves szeretné a saját tulajdonú termőföld-területének egy részét értékesíteni nekem, mint fiának. Jómagam szintén nem vagyok földműves, de mindketten magyar állampolgárok vagyunk. A kérdésem az lenne, hogy mivel nem vagyok földműves, édesapám eladhat -e vagy ajándékozhat-e földterületet nekem, a fiának, melyik megoldás az előnyösebb, és van-e ennek valamilyen korlatja? Ha jól tudom, akkor az ajándékozásnak az a hátulütője, hogy az ajándék bármikor visszakérhető. Igaz ez?

Minden korlátozás nélkül földet ajándékozni/eladni lehet a közeli hozzátartozónak (utolsó ilyen a testvér) kifüggesztés és engedélyezi eljárás nélkül. Az adásvétel után 4% az illeték, míg az ajándékozás illetékmentes. Ebből kiindulva az ajándék a kedvezőbb az Ön számára. Ha az ajándékozási szerződés nem kötött valamely feltételhez, jövőbeni elváráshoz annak visszakövetelése jogilag nehezen kivitelezhető, mert megalapozottsága megkérdőjelezhető.

Termőföld hogyan ajándékozható a sógorra kifüggesztés nélkül?

Share Button

Termőföld elajándékozás menete felől szeretnék érdeklődni. Van a tulajdonomban 30 AK -12650 nm termő föld, kiadni bérletbe nem akarom senkinek, inkább el szeretném ajándékozni a rokonságon belül konkrétan a sógoromnak(feleségem testvérének), hogy ezzel is tudná növelni saját gazdaságát, én meg egészségi állapotomból kifolyólag nem tudom művelni.

Érdeklődnék, hogy ilyen esetben mik a teendők, vagyis mi a folyamata az ajándékozásnak?

A földforgalmi törvény szerint földet csak egyenes ági rokonnak lehet ajándékozni, melynek utolsó láncszeme a testvér. A testvéren kívüli megajándékozottak nem fizetnek vagyonszerzési illetéket. Az ajándékozás házastársak között is érvényes, így javaslom, első körben ajándékozza a földet feleségére , aki azt kifüggesztés nélkül  tovább ajándékozhatja testvérének, azaz az Ön sógorának.

1 / 3 oldal123