Vissza az előző oldalra

Eladhatja-e a haszonélvező az ingatlant?

Share Button

A párom anyukája vásárolt egy ingatlant úgy, hogy a párom 1/1-ben ő lett a tulajdonos, és ajándékként a párom anyukája pedig megkapta a haszonélvezeti jogot.

A páromat az anyukája bármikor kilakoltathatja az ingatlanból, mert ő úgy dönt, hogy mégsem kell neki a ház? Ha a párom anyukája fizette az ingatlant, de a gyerekét a páromat adta meg tulajdonosnak, meggondolhatja magát és eladhatja a párom nélkül az ingatlant? Van valami jelentősége jogi szempontból, hogy a párom anyukája fizette az ingatlant?

A tulajdonos és a haszonélvező – különösen, ha gyermek és anya – közös megegyezéssel értékesíthetik az anya által fizetett ingatlant és a vételárat is közös megegyezéssel alakíthat oszthatják fel egymás között. Ilyen konszenzus hiányában a haszonélvező az ingatlant nem értékesítheti, az értékesítést ki nem kényszerítheti. Neki kizárólag az ingatlan holtig tartó használatát biztosítja a haszonélvezeti joga.

Más oldalról viszont, ha a haszonélvezet biztosítékaként, elidegenítési, terhelési tilalom nincs az ingatlan nyilvántartásba bejegyezve a tulajdonos az ingatlanra hitelt vehet fel, másnak eladhatja haszonélvezővel terhelten.

Vélemény, hozzászólás?