Vissza az előző oldalra

Hogyan biztosítható a zavartalan lakáshasználat -az együtt lakó élettárs részére-tulajdonos halála esetén.

Share Button

Párommal 10 éve élünk együtt, nem vagyunk bejegyzett élettársi viszonyban, nem is vagyok bejelentve a lakcímre. Az ő lakásában lakunk, ami a saját tulajdona.

Nekem is van saját lakásom, amiben a fiam lakik. Nekünk nincs közös gyerekünk, és a páromnak saját gyermeke sincs. A párom szeretné biztosítani (ha esetleg vele történne valami),hogy továbbra is én lakhassak a lakásban,és a családja ne tudjon kitenni onnan. Rengeteget dolgoztunk a felújításon, mások nem segítettek.

Mit kell tennünk, hogy hivatalosan ott maradhassak, házasságot nem tervezünk. Ha én
haláloznék el előbb, a fiam biztonságban maradna a lakásomban? 

Az Ön halála esetén fia örökli a lakását és így, mint tulajdonost megilleti a lakás élete végéig történő birtoklása, használata, hasznainak szedése.

Élettársa lakására Önök haszonélvezeti jogot alapíthatnak az Ön javára.
Élettársa halála esetén az örökösei az ön haszonélvezeti jogával öröklik meg a lakást, így azt Ön élete végéig használhatja.

A  haszonélvezeti jognak az Itv. 72. §-a szerint számítható ki az értéke, és mint vagyoni értékű jog ajándék után 9% vagyonszerzési illetéket kell fizetnie. Ha a haszonélvezetet
Ön megvásárolná, akkor az illeték 4 % . . Fontos tudni, hogy a haszonélvezeti jog birtoklás szempontjából erősebb a tulajdonjognál.

Vélemény, hozzászólás?