Vissza az előző oldalra

Hogyan kerülhető el a hegyatéki eljárás?

Share Button

Édesapám 15 évvel ezelőtti halála után a szülői ház felét (1/4-1/4 részben) megörököltük a nővéremmel, a ház másik felének tulajdonjoga édesanyánké maradt, az egész birtokra holtig tartó haszonélvezeti joggal.

Anyukánk, sajnos, néhány éve a nővéreméknél lakik, így a számomra teljesen egyértelmű, hogy – remélem, minél későbbi – halála után egyedül a testvérem örökölje a házat. Az lenne a kérdésem, hogy ha – még anyukám életében – neki ajándékoznám az 1/4 részemet, és halála után lemondanék az örökségről, az örökrészem minden különösebb jogi hercehurca nélkül a testvéremre szállna?

Hagyatékot képező ingatlan esetében mindig van hagyatéki eljárás, ez nem kerülhető ki. A hagyatéki eljárásra akkor nem kerül sor, ha örökhagyó életében az ingatlant eladja, elajándékozza. Ha Ön édesanyára ajándékozza az ingatlanrészét – illetékmentesen- és a hagyatéki eljáráson nem igényel köteles részt úgy a testvére lesz az ingatlan egyedüli örököse. De ha édesanya is meg Ön is az ingatlan tulajdoni hányadát a testvérnek ajándékozza, akkor nem lesz hagyatéki tárgyalás. A testvér csupán a testvérétől kapott ajándék után fizet illetéket.

Vélemény, hozzászólás?