Vissza az előző oldalra

Kinek ajándékozhatom oda ingatlanomat és hogyan, ha én nem tartok rá igényt?

Share Button

30 évvel ezelőtt örököltem egy telekrészt édesanyám után (450nm). Több tulajdonosa is van a teleknek, én, a nővérem, anyukám féltestvére és még egy számomra ismeretlen hölgy.

Anyukám féltestvére és a családja ott él az osztatlan közös ingatlanon. 10 évvel ezelőtt ügyvéden keresztül felajánlottam, hogy elajándékoznám nekik, de nemet válaszoltak.

Az ismeretlen hölgynek is írtam, hogy elajándékoznám neki az ingatlant, de nem válaszolt. Nővéremmel nem tartom a kapcsolatot, de tudom, hogy ő sem tart rá igényt. Az illetékes önkormányzat kommunális adót vezetett be tavaly.

Felhívtam őket és mondtam, hogy 30 éve nem jártam ott, nem tartok igényt a telekre.

Azt mondták, nekik nem ajándékozhatom oda, mert osztatlan közös telket nem fogadnak el. Azt mondták, csak abban az esetben mentesülök ha nincs utcai bejárata a teleknek. Mivel a telek nincsen felosztva, ezért ők azt látják, hogy mindenkinek szabad bejárása van az utcáról, szóval fizetnem kell az adót.

Az lenne a kérdésem Önhöz, hogy hogyan lehet egy ilyen ingatlanrésztől megszabadulni. Mit tenne Ön a helyemben?

Senkinek nem kell ez a kicsi telekrész. Semmilyen hasznom nincs ebből a telekből, miért fizessem a terheit.

Már arra is gondoltam, hogy elajándékozom egy hajléktalannak. Ez is járható út? Vagy bíróságon keresztül kell kérvényezni az osztatlan közös tulajdon megszüntetését?

 

Az ingatlan bárkinek ajándékozható, akár hajléktalannak is. Ajándékozás esetén a tulajdonos társaknak nincs elővásárlási joguk.

Fontos tudni, hogy a megajándékozottnak az ajándékot el is kell fogadni. Ez egy kétoldalú megállapodás amelyet ügyvéd vagy közjegyző készíthet.

A közös tulajdon megszüntetését bíróságtól lehet kérni. Ez általában azt jelenti, hogy egyik tulajdonos megváltja a többi tulajdonos ingatlanát.

Vélemény, hozzászólás?