Vissza az előző oldalra

Le lehet-e mondani a köteles részről, ha igen, hogyan?

Share Button

Van-e a hatályos magyar jogszabályok szerint arra lehetőség, hogy végrendelet hiányában, kiskorú gyermek részére elméletileg igényelhető köteles részről a kiskorú édes szülője lemondjon? (És nagykorú gyermek esetében?) Más szóval „meg lehet-e szabadulni”, és ha igen, hogyan a köteles résztől? (Nem adósság örökléséről van szó, hanem olyan kisebb összegről, ami nem érné meg az ezzel nagy valószínűséggel járó családi konfliktust — egyelőre szerencsére csak elméleti a kérdés, de szeretnék tisztában lenni vele.)

A köteles rész nem automatikusan jár az örökösnek, azt neki igényelnie kell. A hagyatéki eljárás során az eljáró közjegyző kötelessége a kötelesrészre jogosultat felhívni arra, hogy terjeszt-e elő kötelesrész igényt vagy sem.

Nagykorú örökös tehát saját maga eldöntheti és nyilatkozhatja, hogy ilyen igényt a végrendeleti örökössel szemben támaszt-e vagy sem, míg kiskorú ilyen irányú nyilatkozatához az illetékes gyámhatóság bevonása is szükséges.

Fontos tudni, hogy végrendelet hiányában köteles részről nem lehet szó, hiszen a köteles részre jogosultság lényege, hogy az egyik törvényes örökös a hagyatékból nem kap semmit az örökhagyó rendelkezése folytán (például 10 éven belüli ajándék, végrendeleti mellőzés stb.), ezért az új Ptk. szerint 1 / 3-adnyi kötelesrész igényt terjeszthet elő.

Vélemény, hozzászólás?