Vissza az előző oldalra

Mit tehet a tulajdonos, ha a haszonélvező nem használja az ingatlant rendeltetésének megfelelően?

Share Button

Azzal a kérdéssel fordulok önhöz hogy a tulajdonomban lévő (örökölt) családi házamon édesanyámnak özvegyi haszonélvezeti joga van, ő engem bírósági úton kilakoltatott az ingatlanból azután hogy ő átköltözött a bátyjához.

Az ingatlant elhagyásom óta senki sem lakja, és karbantartva sincs, holott a bírósági papíron az szerepel hogy édesanyám/haszonélvező, költözzön vissza az ingatlanba és ugyanúgy fizesse minden költségét mint én, ennek a mai napig nem tett eleget (lassan 2 éve). Az ingatlan állapota egyre csak romlik. Milyen jogi lépéseket tehetek én mint tulajdonos ez ügyben?

A tulajdonos jogai a haszonélvezet fennállása alatt:

A tulajdonos jogosult a haszonélvezet gyakorlását ellenőrizni.

Ha a haszonélvező a dolgot nem rendeltetésének megfelelő módon használja vagy rongálja, illetve rendeltetését meg nem engedett módon megváltoztatja, továbbá ha a dolognak a haszonélvezet megszűntével való visszaadását egyébként veszélyezteti, a tulajdonos megfelelő biztosítékot követelhet, ha tiltakozása nem vezetett eredményre.

Ha a haszonélvező nem ad megfelelő biztosítékot, a bíróság a tulajdonos kérelmére a haszonélvezeti jog gyakorlását biztosíték adásáig felfüggesztheti.

A haszonélvezeti jog fennállása alatt a tulajdonos a birtoklás, a használat és a hasznok szedésének jogát annyiban gyakorolhatja, amennyiben a haszonélvező e jogokkal nem él.

A haszonélvezeti jog megváltását javaslom, mert az ingatlan ugyan eladható haszonélvezeti joggal terhelten, de úgy nehezebb rá vevőt találni.

A haszonélvezeti jog értéke kiszámításának szabályait az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény 72.§ szabályozza.

Kiszámításának módja: az ingatlan forgalmi értékét el kell osztani hússzal, ez a haszonélvezeti jog egyévi értéke. Amennyiben meghatározott idejű a haszonélvezeti jog, úgy ezt az egyévi értéket kell megszorozni a kikötött évek számával.

Ennél jóval gyakoribb az az eset, mikor holtig tartó haszonélvezeti jog áll fenn. Ilyenkor az egyévi értéket meg kell szorozni a haszonélvező életkorának megfelelő szorzóval. A törvény szerint

-25 évesnél fiatalabb haszonélvezőnél a szorzó 10-szeres

-25-50 éves haszonélvezőnél a szorzó 8-szoros

-50-65 évesnél 6-szoros

-65 évnél idősebbnél 4-szeres.

Példa:egy 20 millió forint forgalmi értékű ingatlanon egy 60 éves haszonélvező esetében a haszonélvezeti jog ellenértékének kiszámítása a következő: 20.000.000/20×6=6.000.000 Ft a haszonélvezeti jog értéke.

Vélemény, hozzászólás?