Édesanyám meghalt, amikor a férjemmel még nem voltunk házasok. Én örököltem a szülői ház egy negyedét. A házat eladtuk a testvéremmel és apukámmal, de akkor már férjnél voltam.
A pénzen a férjem az engedélyem nélkül telket vett a saját nevére. Sajnos válás előtt állunk. Jogosan követelem az örökségem összegét? Vagy feleződik a többi vagyonnal, amit a házasság alatt közösen szereztünk?
A másik kérdésem, hogy anyukám halála jogán kaptam kártérítést.Ez külön, vagy közös vagyon? Ha én ebből lakást vennék a házasság alatt a nevemre, az külön vagyon, vagy közös?
A felmenőktől származó vagyon az un. ági vagyon, amely a házastársi külön vagyon egyik kategóriája. Általában a külön vagyon értékén szerzett vagyontárgy megtartja külön vagyoni értékét, mely állítás igaz a kártérítésre is.
Ha az Ön férje bizonyítható módon az Ön külön vagyoni eladási árából vásárolta az ingatlant a házastársi életközösség alatt ebben az esetben Ön az ingatlan felének ingatlan nyilvántartáson kívüli tulajdonosa (nem tulajdoni lapra bejegyzett tulajdonos).
Általában elmondható az is, hogy a férj egyedüli tulajdonszerzése ellen való nem tiltakozás olyan ráutaló magatartásnak tekinthető, hogy Ön a külön vagyonát a házastársi közös vagyonba utalta.