Vissza az előző oldalra

Milyen jogai vannak a haszonélvezőnek?

Share Button

Párommal 21 éve élünk élettársi kapcsolatban. Ö özvegy, egy nagykorú gyermek édesanyja. Én elvált 2 nagykorú lányom van, a nagyobbikkal 15 éve semmilyen kapcsolatom nincs.( válásomat követően ö megtagadott ).

Egy évvel ezelőtt vásárolt ingatlanunk vásárlása párom gyermeke nevére történt, mindketten holtig tartó haszonélvezeti joggal rendelkezünk. Párom egyéb üzleti vállalkozásából fennálló örökölt adóssággal rendelkezik. Nekem banki hitelem van, amit közös célra használunk fel.

Kérdésem : Párom adósságához hozzá kell e járulnom,  elhalálozása esetén a rá eső tartozás terhelne -e engem?

Az általam haszonélvezeti joggal terhelt házban kit terhelnek a költségek -adott esetben a tulajdonos kényszeríthet e arra, hogy a ház eladásra kerüljön?

Általam kezdeményezhető-e az eladás egy esetleges fenntartási nehézségek miatt?

A tulajdonos beköltözhet e az ingatlanba vagy beköltöztethet e más személyt?

Abban az esetben, ha a tulajdonossal történik valami( elhalálozik ) ki örökli az ingatlant ( házas egy kiskorú gyermeke van), mi történik a haszonélvezeti jog gyakorlásával?

Általánosságban megállapítható, hogy bármilyen hosszú is lehet az élettársi jogviszony a felek között, ha ezt a jogviszonyt közjegyző előtt nem szentesítik (nem jegyeztetik be) a jogviszonyuk nem fog hasonlítani a házastársakéhoz és öröklést sem alapoz meg.

Ha az élettárs nem adóstárs, nem szereplője a kölcsönszerződésnek, a párja adósságaiért helytállni nem tartozik.

Az együttes holtig tartó haszonélvezet alapján Önöket egyforma jogok illetik meg a tulajdonossal szemben: az ingatlant birtokolhatják, használhatják, hasznait szedhetik.

Mivel a tulajdonosnál is erősebb jog illeti Önöket, ezért ha nem akarják a tulajdonos nem lakhatja az ingatlant.

Az ingatlannal kapcsolatos közterhekért első körben a haszonélvezőket, míg végső soron az ingatlant, illetve, annak tulajdonosát terheli helytállási kötelezettség.

A tulajdonos haszonélvezeti jogukkal terhelten az ingatlant eladhatja ugyan, de ritka az ilyen befektetési vásárlási jogügylet.

Fontos tudni, hogy a haszonélvezőknek az ilyen fajta adásvételi szerződést alá sem kell írniuk. A haszonélvező az ingatlan eladását nem kivitelezheti. A tulajdonos az ingatlant csak úgy terhelheti banki hitellel, ha a kölcsönszerződést a haszonélvezők is aláírják.

Vélemény, hozzászólás?