Európai öröklés

Európai öröklés

  • Tanácsadás
  • Okiratszerkesztés
  • Jogi képviselet

Tanácsadás

2015.08.17 után elhunyt örökhagyó hagyatéki eljárása az egységes európai hagyatéki szabályozás alapján kerül átadásra, örökhagyó halálakor szerinti országban, annak joga szerint. Ez alól kivételt képez, ha örökhagyó okiratban nemzeti joga alkalmazását kérte.

Korábban elhunyt örökhagyók esetében két párhuzamos hagyatéki eljárás lefolytatása szükséges az érintett országokban, az örökhagyó állampolgársága szerinti nemzeti jog alapján.

A tanácsadás alkalmával a hozzám forduló örökösöknek részletes útmutatást nyújtok a hagyatéki eljárás menetéről, vállalom annak teljes körű lefolytatását.

Örökségtervezés

Egyre gyakrabban felmerülő igény ügyfeleim részéről, hogy még életükben szeretnének rendelkezni vagyonuk sorsáról. Nem feltétlenül a törvényes öröklés menete szerint, saját maguk kívánnak döntést hozni arról, hogy haláluk után mi történjen örökségükkel.

Gyakran áll a döntés mögött az a motiváció:

  • örökhagyó biztosítani szeretné társa/ párja számára az élethosszig tartó zavartalan lakhatást
  • mozaik családok estén örökhagyó szeretné elkerülni az egymást nem minden esetben jól ismerő örökösök közötti vitát, bonyodalmat
  • nem minden gyermek tartja a szülővel a kapcsolatot, ezért az örökhagyó a várható törvényes öröklési rendtől eltérően kíván rendelkezni
  • örököseivel még eletében, egyeztetve, megfelelő szerződés keretében) pl. ajándékozás haszonélvezettel, vagy öröklési, eltartási szerződés) kívánja rendezni örökségét
  • örökösökkel nem rendelkező ügyfél előre rendezni kívánja vagyona sorsát

Örökségtervezés szolgáltatás keretében ügyfelemmel részletesen kielemezve az élethelyzetet és a kívánalmakat, közösen áttekintjük a jogi lehetőségeket és együttesen kiválasztjuk és elkészítjük az ügyfél számára leginkább megfelelő okiratot.

Magyarországi képviselet Európai öröklési ügyekben

Gyakran áll a döntés mögött az a motiváció:

Ha külföldön tartózkodó örökösök képviselettel bízzák meg irodámat, nem kell több ízben személyesen Magyarországra utazniuk a hagyatéki eljárás elintézése végett.

Különösen fontos az ügyvédi képviselet a 2015. augusztus 17. napját követő halálesetek miatt induló hagyatéki eljárásokban, mert az Európai Öröklési Bizonyítvánnyal történő hagyatékátadás kulcskérdésse a joghatóság eldöntése.

Ha örökhagyónak Magyarországon és külföldön is van hagyatéka, melyik országban induljon a hagyatéki eljárás?

A választ örökhagyó halálakori szokásos tartózkodási helye adja meg. Ezt általában az örökösök a hagyatéki leltárban rögzítik.

A haláleset beálltával az öröklés jogilag beáll  ugyan, de ahhoz, hogy örökösök legyünk- például egy ingatlan tulajdoni joga a nevünkre kerüljön-, ahhoz a következőket kell átadni a meghatalmazott ügyvédnek:

  • Halotti anyakönyvi kivonat
  • Az elhalálozott tulajdoni jogát tartalmazó ingatlan tulajdoni lap másolatát
  • Ha az örökhagyó külföldön hunyt el, a halotti anyakönyvi kivonat hiteles fordítására is szükség van.
  • Végrendelet vagy öröklési szerződés eredeti példánya hivatalos (OFFI) fordításban
  • Gépjármű hagyaték esetén annak forgalmiját
  • Bankszámla hagyaték esetén banki kivonatot vagy bankszámlaszámokat
  • Teljes körűen fel kell térni örökhagyó esetleges egyéb vagyonát
  • Meg kell nevezni az örökösök körét (név, cím, születési adatokkal)

Irodám megbízás esetén az alábbiakat vállalja:

  • kétnyelvű meghatalmazás elkészítése igény esetén skypon történő távazonosítással
  • egyezségi megállapodás elkészítése, amennyiben az örökösök előre megegyeztek az öröklésben benyújtott dokumentumok OFFI fordításának elintézése
  • Képviselet az illetékes önkormányzatnál a hagyatéki leltár és az adó érték bizonylat elkészítése ügyében
  • képviselet a közjegyző előtti hagyatéki eljárásban.

A közjegyző tárgyalásra idézi az örökösöket. Ha van ügyvédi képviseleti megbízás, akkor elég  az ügyvédnek megjelenni. A hagyatéki eljárás során köteles rész igény előterjesztésére is lehetőség van. Lehetőség van továbbá arra is, hogy ún. közjegyző előtt kötött egyezség keretében az örökösök eltérjenek  a törvényes öröklési rendtől.

Ha külföldi örökhagyónak végrendelete maradt hátra, (öröklési szerződés, „Berliner Testament” ) annak érvényessége elbírálására az illetékes közjegyző jogosult, a Magyar Közjegyzői Kamara állásfoglalásának beszerzése útján.

Ennek során a külföldi jog – például német örökhagyó esetén a német polgári törvénykönyv (BGB)  – rendelkezéseit veszik figyelembe. Ilyenkor tehát a magyar közjegyző magyar hagyatéki eljárás szabályai betartása mellett, de német öröklési jog alapján adja át a hagyatékot.

Az ilyen jellegű hagyatéki eljárásban, ezért egy szakmailag jártas magyar ügyvéd képviseleti megbízása nem csak az utazási költségek megtakarítása során, hanem a megbízók érdekeinek megfelelő öröklésben is megtérül.

Európai öröklési bizonyítvány beszerzése Magyarországon kívüli európai öröklési ügyekben

Azokban az esetekben, ha a hagyatéki eljárás Magyarországon zajlik le, de örökhagyónak más EU-s országban is van vagyona (pl. lakás vagy bankszámla), örökös a kinti vagyonhoz Magyarországon kiállított európai öröklési bizonyítvánnyal juthat hozzá.

Az európai öröklési bizonyítvány a magyar hagyatéki eljárás jogerőre emelkedését követően külön eljárásban kérvényezhető a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyzőtől. Tartalmilag megegyező lesz az alap hagyatéki eljárásban foglaltakkal. Minden EU-s államban egységesen felhasználható.

További szakterületek

Személyes tanácsadásra van szüksége? Vegye fel velem a kapcsolatot!

Ügyfélfogadás előre egyeztetett időpontban telefonon, e-mailen, online, kapcsolati oldalon történő bejelentkezéssel.