Tanácsadás
Öröklési jog témában tanácsadáson résztvevő ügyfeleimmel részletesen áttekintjük az adott élethelyzetben kívánalmaiknak megfelelő végintézkedési alternatívákat, és közösen kiválasztjuk az ügyfelem számára legoptimálisabb megoldást.
Öröklési szerződés készítése és felbontása
Halál esetére gondolva az emberek vagy előre tervezik vagyonuk leendő sorsának alakulását vagy rábízzák azt a jogszabályok általi rendezésre.
Az első esetben egyoldalúan rendelkeznek, a vagyonuk sorsáról például végrendeletet írnak, ajándékoznak vagy más személlyel közösen megállapodással rendezik a vagyonuk sorsát.
Ez utóbbi történhet úgy, hogy például az ingatlanuk tulajdoni jogát ügyvédi megállapodás aláírásával átruházzák a velük szerződő másik személy nevére - ezt hívjuk eltartási szerződésnek. De történhet úgyis, hogy az örökhagyóval szerződő fél az ingatlan tulajdoni jogát csak a halál bekövetkeztével kapja meg- ez az öröklési szerződés.
Az öröklési szerződéssel való tulajdonszerzés nem automatikus, szükséges hozzá hagyatéki eljárás lefolytatása is, ugyanis az öröklési szerződés a végrendelkezés egyik formája.
A halotti anyakönyvi kivonat és az ingatlan tulajdoni lapja bemutatásával polgármesteri hivatal előtt indul a hagyatéki eljárás. Az ingatlant felértékelik és a hagyatéki leltárt közjegyzőnek adják át.
A közjegyző az öröklési szerződés bekérését követően az eltartónak adja át az ingatlan tulajdoni jogát és ezt be is jegyezteti az ingatlan- nyilvántartásba.
Jó hír, hogy nem öröklési illetéket kell az eltartónak fizetnie, csak vagyonszerzési illetéket. Ennek mértéke 4 %. Oka pedig, hogy a kétoldalúan aláírt öröklési szerződés alapján az eltartót ténylegesen járadékfizetési vagy ápolási, gondozási, eltemettetési stb. kötelezettség is terheli, melynek fejében – azaz nem ingyenes, hanem ellenszolgáltatás fejében - szerzi meg az ingatlan tulajdoni jogát.
Ezért kell csak visszterhes vagyonszerzési illetéket fizetnie. Az ilyen megállapodásokkal a többi örökös ún. köteles része is kizárható, feltéve, ha örökhagyó halála az öröklési szerződés aláírástól számított 2 év eltelte után következik be.
Öröklési szerződés hatálya alatt levő ingatlan csak akkor értékesíthető, ha előtte az öröklési szerződés felbontásra kerül.
Egyéb esetben is sor kerülhet az öröklési szerződés felbontására közös akarattal, pl. ha eltartó megbetegszik, nem tudja ellátni gondozási kötelezettségét.
Eltartási szerződés készítése és felbontása
Az eltartási megállapodás olyan ügyvédi okirat, amelyet az örökhagyó és a vele szerződő fél ír alá. A szerződő fél lehet hozzátartozó is, de barát is vagy az örökhagyó által korábban nem ismert személy is.
A megállapodás az aláírást követően bekerül az ingatlan-nyilvántartásba, ahol a szerződő felet jegyzik be tulajdonosként, míg az örökhagyó javára tartási jogot jegyeznek be.
Az örökhagyó e megállapodással élete végéig lakhat az ingatlanban, míg az eltartó vagy havonta életjáradékot fizet neki - vagy ha rászorul - örökhagyót eltartja, gondozza, illően eltemetteti. Örökhagyó halála esetén halotti anyakönyvi kivonat bemutatásával lehet töröltetni a bejegyzett tartási jogot az ingatlan nyilvántartásból.
Jó hír, hogy nem öröklési illetéket kell az eltartónak fizetnie, csak vagyonszerzési illetéket. Ennek mértéke 4 %. Oka pedig, hogy a kétoldalúan aláírt eltartási szerződés alapján az eltartót tényleges járadékfizetési vagy ápolási, gondozási, eltemettetési stb. kötelezettség is terheli, melynek fejében – azaz ellenszolgáltatás fejében- szerzi meg az ingatlan tulajdoni jogát. Ezért kell visszterhes vagyonszerzési illetéket fizetnie.
Az eltartási szerződés- az öröklési szerződés mellett- kivételes megoldás arra, ha valamely örökhagyó nem kívánja például ingatlan vagyonát örököseire hagyni, sőt kifejezetten azt szeretné, hogy még köteles részt se kaphassanak abból, feltéve, ha örökhagyó halála az öröklési szerződés aláírástól számított 2 év eltelte után következik be.
Eltartási szerződés hatálya alatt lévő ingatlan csak akkor értékesíthető, ha előtte az öröklési szerződés felbontásra kerül.
Egyéb esetben is sor kerülhet az eltartási szerződés felbontására közös akarattal, pl. ha eltartó megbetegszik, nem tudja ellátni gondozási kötelezettségét.
Hagyatéki képviselet
Teljes körű képviselet magyar hagyatéki eljárásban nem peres ügyekben
- Önkormányzat előtt
- Közjegyző előtt
- Földhivatali eljárásban
Külföldön tartózkodó örökösök, ha képviseletükkel magyar ügyvédet bíznak meg, nem kell több ízben személyesen Magyarországra utazniuk.