Gondnokolt örökössel való egyezségkötés az un. osztályos egyezség a hagyatéki eljárás során szigorúbb szabályokhoz kötött, mint az általános esetben, mivel a törvény védi a korlátozottan cselekvőképes vagy cselekvőképtelen személyek vagyoni érdekeit.
A gondnokolt személyt az egyezség során a gondnoka képviseli.
Az örökösök a hagyatéki tárgyaláson osztályos egyezséget köthetnek, amelyben eltérhetnek a törvényes öröklési rendtől (például egyikük megkapja az ingatlant, a másik a készpénzt). Fontos szabályok:
- Csak a hagyaték tárgyaira vonatkozhat.
- Minden örökösnek részesednie kell a hagyatékból azaz nem lehet valakit teljesen kihagyni egyezséggel.
Gyámhatósági jóváhagyás
A gondnokolt nevében tett jognyilatkozat (az egyezség) csak akkor válik érvényessé, ha azt a Gyámhatóság utólag jóváhagyja.
- A közjegyző az egyezség rögzítése után megkeresi az illetékes Gyámhivatalt.
- A hatóság megvizsgálja, hogy az egyezség nem sérti-e a gondnokolt érdekeit pl. nem kap-e kevesebbet, mint ami a törvény szerint járna neki.
- A hagyatékot a közjegyző csak a gyámhatósági jóváhagyás megérkezése után adja át végleges hatállyal.
Gyakorlati tanács: Érdemes már a hagyatéki tárgyalás előtt konzultálni a gondnokolt ügygondnokával vagy a gyámhivatallal, hogy az elképzelt vagyonmegosztást jóvá fogják-e hagyni, elkerülve ezzel az eljárás elhúzódását.