Vissza az előző oldalra

A házassági szerződés megváltoztatható-e a hagyatékátadáskor?

Share Button

Édesapám 70 éves korában megházasodott másodszor. A feleségnek is volt felnőtt gyermeke és ingó és ingatlan tulajdonai és neki is. Kötött házassági szerződést, amelyben kitértek arra, hogy a külön-külön tulajdonok (ingatlan, autók) haláluk esetén az egyenes ági leszármazott gyermeké lesz/marad. Nyilatkoztak arról, hogy haszonélvezeti jogukról is lemondanak, hogy az örökösök hozzájuthassanak örökségükhöz. Aláírva, letanúzva.

Édesapám elhunyt, a hagyatéki tárgyaláson a közjegyző azt mondta, hogy hiába van ez a papír aláírva mindkét házastárs által, az elhalt édesapám felesége dönti el, hogy igényt tart-e a haszonélvezetre az én általam megörökölt ingatlanra, vagy nem.

Természetesen igényt tart, nem lepődtem meg, de rendkívül igazságtalan ügy. Ő személyesen aláírta anno, hogy nem tart igényt erre.

Mennyi esélyem van érvényben tartani az édesapám és a feleség között írásban kötött szerződés rendelkezését?

A végrendeleti nyilatkozat a végrendelkező életében bármikor visszavonható, módosítható. A túlélő házastárs a hagyatéki eljárás során tette meg végrendeleti nyilatkozata módosítását, melyet a közjegyző álláspontom szerint jogilag helyesen akceptált.

Vélemény, hozzászólás?