örökölt ingatlan címkével jelölt bejegyzések

Kell-e adózni 8 éve örökölt termőföld eladása után?

Share Button

Az lenne a kérdésem, hogy egy 8 éve örökölt termőföld eladása után kell-e adóznunk és mennyit?

Ha egy ingatlan szerzésétől számítottan 5 év eltelt nem kell SZJA-t fizetni az eladási ár után, még akkor sem, ha többért került eladásra, mint a szerzési érték.

Ma már ez minden ingatlanra igaz. Korábban a nem lakóingatlan , mint pl.: termőföld, iroda, üdülő, garázs, stb. esetében 15 évnek kellett eltelnie az adómentességhez.

Hogyan számítható ki a fizetendő adó mértéke örökölt és ajándékba kapott ingatlan eladása után?

Share Button

2015-ben egy családi ház került a nevemre. Az egyik felét örököltem a másik felét ajándékozás útján kaptam. A családi ház értéke 23 millió Ft-ra lett felbecsülve. Ha 2018-ban eladom 40 millió ft-ért és veszek 35 millióért egy másikat 1 éven belül, mennyi pénzt kell fizetnem az államnak?

Az örökölt és vásárolt ingatlan eladása után fizetendő 15% SZJA-t kiszámíthatja az alábbi kalkulátor segítségével. Ha 1 éven belül az Ön által eladott lakóingatlan helyett kevesebb értékű lakóingatlant vásárol Önnek visszterhes vagyonszerzési illetékfizetési kötelezettsége nem keletkezik.

http://www.origoingatlan.hu/ingatlan-ado-kalkulator.html

Vásárolhat-e nem földműves nővér öccsétől termőföldet?

Share Button

Édesanyám tavaly meghalt, és örököltünk a testvéremmel 6 hektár földet. Bátyám szeretné eladni, én megtartanám. Az ő részét meg tudnám venni, de nem vagyok földműves, most is bérbe van adva, és ezután is azt szeretném.

Mivel osztatlan közös van elővásárlási jogom? Esetleg nekem ajándékozhatja? Ebben az estben mennyi az illeték?

A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény 5§ 13. pontja állapítja meg a közeli hozzátartozók körét a következő szerint: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.

Közeli hozzátartozók között a föld minden korlátozás nélkül kifüggesztés és engedélyezési eljárás mellőzésével ajándékozható, adható/vehető. Fontos tudni, hogy az okirat 1 példányát az ügyvéd/közjegyző biztonsági okmányon készíti el.

Köthető-e érvényes adásvételi szerződés a haszonélvező halála utáni időszakra?

Share Button

2016-ban 1/2 -1/2 arányban ajándékozással  nővéremmel tulajdonosok lettünk egy ingatlanban, ahol anyánk haszonélvező haláláig.
Nővérem eladhatja-e az ingatlant úgy egy külső személynek, hogy aláírja a vételár megállapodást majdani eladás fixálása érdekében anyu halála utánra- biztosítva így az összeget-?

Én szeretném majd megváltani a tulajdon részét anyu halála után. Milyen árat kell fizetnem érte ezt ki  állapítja meg, hogy mennyiért vagyok köteles kifizetni Őt?

Előszerződéssel a testvér a fél ingatlantulajdonát lekötheti , azzal  a jövőbeni feltétellel , hogy  a végleges szerződés édesanya halálát követően köttetik meg. Önnek az adásvételnél elővásárlási joga lesz. Az adásvételi ár ( szerződésben szereplő ár) amelyért az ingatlan  másik felét megvásárolhatja.

Milyen adóterhekkel jár örökölt lakás testvér részére történő eladása?

Share Button

2016-ban édesapámtól örökölt lakásrészemet szeretném értékesíteni testvéremnek. Kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben kell-e fizetnem vagyonszerzési illetéket, illetve szja-t?

Ha az örökölt ingatlant a hagyatéki értékénél magasabb vételárért adja tovább a testvérének, a különbözet után 15% SZJA-t kell fizetnie, míg a testvérnek 4% vagyonszerzési illetéket.

Válás esetén az örökölt vagyon is az osztozkodás tárgyát képezi-e?

Share Button

Férjemmel válni készülünk, nekem most halt meg édesapám, aki után örököltünk a testvéreimmel két ingatlant.

Ha elválunk, a férjemmel meg kell-e ezen osztozni vele, vagy ez ági vagyonnak számít, ami őt nem érinti? Ha mégis, hogy lehet őt erről letiltani? Egy autót is vettem a saját nevemre, saját pénzből, azzal mi a helyzet?

A külön vagyoni örökölt ingatlan – különösen az ági vagyonú ingatlan – válás esetén megtartja külön vagyoni jellegét, azaz nem képezi osztozkodás tárgyát elvált férjével. A házastársi közös vagyonból vásárolt autó vélelmezetten a házastársak közös vagyona.

Mennyi adót kell fizetni örökölt zártkert eladása után?

Share Button

2014-ben örököltünk a nővéremmel egy zártkertet, amit 2015-ben eladtunk. Édesapán 2003-ban elhunyt, ekkor került a kert fele a tulajdonunkba az apai rész majd 2014-ben édesanyánk is elhunyt, így a másik felét is megörököltük. Kérdésem hogyan kell adózni az eladott kert után?

Adófizetés csak jövedelem szerzésekor keletkezik. Ha az örökölt értéket meghaladóan került eladásra az ingatlan akkor a különbözet  adózik 15 % -al, a vonatkozó  kedvezmény figyelembe vételével.

Hogyan szüntethető meg a haszonélvezeti jog?

Share Button

Gyermekem örökölt az édesapjától egy lakást, amelynek felén az elhunyt édesapa testvérének haszonélvezeti joga van. A gyermekem  1/1-ed tulajdonos.  

A fél ingatlanon lévő haszonélvezetről nem hajlandó lemondani megváltás fejében sem.

 A lakásban nem is lakik, mivel van saját lakása.  Lemondathatja -e őt bíróság által a gyerekem?

 Ha a lakás esetleg kiadásra kerül, milyen jogai vannak a haszonélvezőnek, ill. milyen arányban részesül a lakás bérleti díjából?

A haszonélvező csak saját akaratából szüntetheti meg a haszonélvezetét:lemondással ingyenesen, eladással visszterhesen. Megszűnik a halála pillanatában is. Bírósági úton nem szüntethető meg.

Ha a haszonélvezettel terhelt ingatlanrész bérbe van adva – aki a bérbeadásra nem jogosult és mégis bérbe ad ilyen ingatlanrészt ,az jogalap nélkül gazdagodik .

Jogilag a gyermek csak a fél ingatlant adhatja bérbe. Javaslom, hogy a bérbeadást közösen tegyék és felezzék a bérleti díjat.

Hogyan adható el egy távol élő, nem együttműködő tulajdonostársakkal közös ingatlan?

Share Button

Édesapám és rokonai évekkel ezelőtt örököltek egy pincét hozzá tartozó területtel. A probléma a következő: édesapám magyarországi örökös, hárman pedig külföldön élnek. Ketten Dél Afrikában, egy pedig Angliában. Magyarországra csak az angliai örökös “jár” (elmúlt 20 évben 3x volt itt)…

Miként tehetné pénzzé (adhatná el) édesapám a saját részét, ha: a dél afrikaiak soha nem jönnek Magyarországra, szóban évekkel ezelőtt lemondtak az örökségükről?

Aki Angliában él az nem foglalkozik az örökséggel, viszont nem beszél magyarul, az eddig felajánlott bármilyen egyezséget a “nem értem miről van szó” válasszal nyugtázza, hiába vettünk segítségbe hivatalos tolmácsot is.Egyszerűen nem akarja megérteni a dolgot.

Az örökölt ingatlant teljes részében mi tartjuk “rendbe” mi nyírjuk a füvet, fizetünk utána mindent, és tartjuk karban a lehetőségeinkhez mérten kb 7-8 éve. (édesapám rokkantnyugdíjas, így a mi segítségünkre szorul ebben is) .

Mit tanácsol,  milyen úton induljunk el hogy minél hamarabb pénzzé tudjuk tenni az örökséget? Értéke kb 2 millió forint, ami 4 fele osztva nevetséges összeg lenne, de édesapámon kívül senki nem akarja eladni – ketten lemondanának róla-, egy pedig se eladni nem akarja a saját részét, se megvenni édesapámét nem akarja.

 Milyen költségekkel és mennyi idővel kellene számolni, hogy számunkra megnyugtató eredménnyel záruljon az ügy?

Az ingatlan édesapát illető tulajdoni hányadára – ha vevőt találnak – kössenek adásvételi szerződést, feltéve ha a vevő a tulajdoni hányadot megvéve hajlandó birtokba lépni és az ingatlant használni.

Ebben az esetben az adásvételi szerződést ügyvéd által, hivatalosan meg kell küldeni a tulajdonos társaknak – elővásárlási joguk gyakorlása végett.

Ha a három tulajdonostárs közül valamelyik megveszi az Ön ingatlan részét Ön a pénzéhez jut. Ha nem élnek elővásárlási jogukkal az Ön vevője, mint tulajdonostárs kérheti a tulajdonközösség megszüntetését bírósági úton, melynek során a másik három tulajdonostársat kivásárolhatja, megválthatja. Így az ingatlan  1 / 1 –ed tulajdonosa lehet.

Ha nem talál ilyen vevőt, akkor a bíróságtól lehet kérnie a közös tulajdon megszüntetését, melynek során végső esetben árverésen kerül értékesítésre az ingatlan és a befolyó vételár lesz felosztva a tulajdonostársak között.

 

Mennyi az adófizetési kötelezettség örökölt ingatlan 5 éven belül történő eladása esetén?

Share Button

Ha én örököltem egy házat testvéremmel, és ezt 5 éven belül elszeretnénk adni, akkor mennyi adót kell rá fizetnünk?

Örökölt lakóingatlan eladása esetén csak akkor kell személyi jövedelemadót fizetni, ha a hagyatéki eljárásban szereplő adó- értékbizonyítványban meghatározott értéken felül történik az ingatlan eladása.

Ebben az esetben, ha az öröklés évét követő első évben adják el az ingatlant az eladási ár és az öröklési érték közötti különbözet – mint jövedelem – 16 %-át kell SZJA-ként megfizetni. Ha a második évben adják el, csak a jövedelem 90 %-a adózik, a harmadik évben annak 60 %-a, a negyedik évben annak 30 %-a. Az ötödik évtől adómentesen lehet az ilyen adásvételi szerződést megtenni.

 

1 / 2 oldal12