Vissza az előző oldalra

Ingatlanjog

Van-e mód az ajándékozási szerződés felbontására?

Share Button

Szüleim 2/3-rész tulajdonnal rendelkeznek (anyukám 79, apukám 91 éves) egy budapesti kertes házban.

Édesapámnak van egy fia még az első házasságából. Már több mint 40 éve nem tartják semmilyen módon sem a kapcsolatot. Mostohabátyám második házasságából született egy lánya, apukám unokája. Ők tartották a kapcsolatot.

Mivel apukám már öreg és Alzheimer kóros, hirtelen ötletből adódóan (azért, hogy a fia ne örökölhessen utána semmit) ajándékozási szerződéssel, ügyvéden keresztül az ingatlan rá eső tulajdoni részét unokahúgomra íratta.

Pár hónap után megbánta ezt a cselekedetét és most már visszacsinálná az egészet. Erre van törvényes lehetőség? Illetve, ha apukám meghal, az ú.n. köztes részre igényt tarthatok-e, és ebben az esetben az mi módon jelenne meg az örökségemben, pénzben, vagy tulajdoni hányadban?

Cselekvőképes felek között úgy az ajándékozás, mint a visszaajándékozás vagy ajándékozás közös megegyezéssel felbontása érvényes jogügylet. Ha a felek között kiskorú szerepel az illetékes gyámhivatal engedélyét is be kell szerezni.

A kötelesrész mértéke a törvényes örökrész 1 / 3-a , melyet elsősorban pénzben, míg másodsorban tulajdoni illetőségben lehet kiadni.

Alapíthat-e haszonélvező harmadik személlyel haszonélvezetet?

Share Button

Az élettársam(Nem bejegyzett)szeretne rólam gondoskodni halála után. Van egy ház amiben lakunk, a felesége halála után haszonélvezeti joga van, és 2 gyereke tulajdonrészben. Szeretné biztosítani hogy életem végéig maradhassak a házban. Mit tud tenni? Végrendeletre gondolt, megvalósítható?

Tulajdoni jogot csak tulajdonostól lehet szerezni, ez igaz a haszonélvezeti jogra is, azaz, hogy csak tulajdonos alapíthat harmadik személlyel haszonélvezeti jogot és csak a saját tulajdoni hányadára.

Haszonélvezet megváltásának kérése esetén mennyi illeti meg a haszonélvezetet örökölt házastársat?

Share Button

A férjem 2015-ben hunyt el. A közösen lakott ingatlan tulajdonjogát 1/1 a fia örökölte, és pedig az egész haszonélvezetét. Kérem az Új Ptk 7:59§ 1,2 bek értelmezését arra az esetre ha a haszonélvezet megváltását kérem életkörülményeim megváltozása miatt. Egy gyermekrész a haszonélvezettel terhelt vagyonból amit kérhetek?

Kérdésére válaszolva a Ptk. az alábbiak szerint rendelkezik:

7:59. § [A házastárs megváltási igénye]

(1) A házastárs – a jövőre nézve – bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. A haszonélvezeti jog megváltásának a házastárs és a leszármazó méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.

(2) A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat – természetben vagy pénzben – egy gyermekrész illeti meg.

Ajándékozható-e ingatlan nem rokon európai uniós állampolgárnak?

Share Button

Végrendeletemmel megörökölheti-e lakástulajdonom bizonyos hányadát külföldi /uniós/ állampolgár az egyenesági örökösök mellett, ha nincs köztünk rokoni kapcsolat, ill. elajándékozhatom-e azt számára? Ezen esetekben milyen illetékfizetési kötelezettség terheli őt?

Magyar lakóingatlanát uniós állampolgárnak ajándékozhatja külön engedély nélkül, ugyanúgy, mintha magyar állampolgárnak ajándékozná. Ilyen tartalommal végrendeletet is készíttethet, melyet magyar ügyvéd előtt lehet megtenniük. Az ajándékozás után 9 % ajándékozási illetéket kell fizetnie a megajándékozottnak.

Fontos tudni, ha ajándékozó a szerződés aláírását követő 10 éven belül elhalálozna, az egyenesági örökösök kötelesrész igényt terjeszthetnek elő, melynek mértéke annak az 1 / 3-a , amelyet  – ha nem lett volna végrendelet – a Ptk. szerint örökölnének.

Meggátolhatják-e a tulajdonostársak az ajándékozást?

Share Button

Jelenleg 8/10-es tulajdonomban van a családi házam, a fiaim 2/10-es tulajdona mellett, haszonélvezeti jogommal terhelten. A fiaimmal 3 éve nincs kapcsolatom. Szeretném eladni az ingatlant, de a fiaim folyamatosan meggátolják.

Szeretném ha az új párom kapná meg a 8/10-es tulajdonomat. Megoldás lenne, ha összeházasodnánk, és utána a feleségemnek ajándékoznám a haszonélvezetem megtartása mellett? A fiaim meggátolhatják ezt?

A 8/10 ingatlan tulajdoni hányadot  jelenleg is ajándékozhatja  tárásának- az Ön haszonélvezeti jogával terhelten –   de ha összeházasodnak nem kell 9 % ajándékozási illetéket fizetni. Az ajándékozás a Fiai nem gátolhatják meg, nekik csak  adásvétel esetén van elővásárlási joguk.

Ajándékozható-e termőföld nem közeli hozzátartozónak?

Share Button

Termőföld ajándékozásánál ki kell-e függeszteni bizonyos ideig ha az ajándékozás nem családon belül történik meg és nem rokoni ágon történik ? (ismerős,szomszéd stb)

A földforgalmi törvény nem engedi meg a közeli hozzátartozókon túli fölajándékozást. Ez azt jelenti, hogy a vér szerinti egyenesági rokonok egymás között ajándékozhatnak földet, beleértve  a testvéreket  is – kifüggesztés és jóváhagyás nélkül. Az ilyen szerződést biztonsági okmányon kell elkészíteni és azonnal benyújtható az illetékes földhivatalhoz a tulajdonjog változás átvezetése céljából.

Alapítható -e haszonélvezet a haszonélvezők aláírása nélkül?

Share Button

Ingatlanvásárlás esetén az adásvételi szerződés megkötésekor (ügyvéd) a tulajdonos meghatározhatja a haszonélvezőket úgy, hogy a személyek nincsenek jelen?

A haszonélvezet alapítás kétoldalú jogügylet. A vonatkozó szerződést a haszonélvezőnek ugyanúgy alá kell írnia, mint a Vevőnek. Fontos tudni, hogy a vétellel egyidejűleg alapított haszonélvezet össz-vagyonszerzési illeték mértéke 4 % , melyet a NAV megbontva a haszonélvezőnek és a Vevőnek vet ki.

Ha a haszonélvezet alapítás időben elkülönülő szerződéssel történik a vételtől, úgy a Vevő 4 % illetéket fizet és a haszonélvező a később keletkező okirat után az illeték törvény 72. §-a szerint megállapítandó haszonélvezeti érték után is 4 % illetéket fizet, ezért érdemes a haszonélvezetet az adásvétellel egyidejűleg megalapítani.

Le lehet -e mondani előre a köteles részről?

Share Button

Még életemben felkérhetem gyermekeimet, hogy ügyvéd előtt lemondjanak a részükre járó köteles részről? Ez halálom után támadható lenne?

Az öröklés nem kötelező, így az örökös még örökhagyó életében köthet vele olyan kétoldalú megállapodást, hogy nem kíván örökölni.

Ez a lemondás a kötelesrészről lemondást is javasolt, hogy magába foglalja.  Örökhagyó halála után csak visszautasítással érhető el az, hogy valamely örökös ne örököljön.

Visszautasítani is csak  a teljes örökséget lehet, nem lehet abból kiválasztani, hogy bizonyos vagyontárgyat megörököl, a másikat nem. A lemondást ügyvédi vagy közjegyzői okiratba javasolt foglalni.

Törlődik-e a hazonélvezeti jog a földhivatali törlést követően?

Share Button

A 2013.évi CCXII. törv, 108§-ra alapított haszonélvezeti jog megszüntetése a földhivatali bejegyzés törlésével egészében teljesedik-e, vagy a haszonélvezeti jogosultság megmarad ugyan, csak annak közhiteles nyilvántartásban tartása szűnik meg?

Ajándékozóként alapítottam haszonélvezeti jogot feleségem számára, tehát jelentős anyagi “ráfordítással” szereztem haszonélvezeti jogosultságot.

Hogyan képzelte a törvényalkotó, hogy ettől a szerzett jogomtól a hátam mögött, arról nem tudva meg lehet fosztani. Feleségem ugyanis nem közölte velem a földhivatali értesítőt, arra nem válaszolt, ez alapján törölték a haszonélvezetet. Mindezt évekkel később, az ingatlan eladásakor tudtam meg, ahol ilyen módon nem lehetett beleszólásom az eladásba, feleségem mind a 13 millió Ft-ot felvette.

Tájékoztatom, hogy a jogszabály alapján  az ingatlan-nyilvántartásból törölt haszonélvezet  abszolút jellegű, azaz mindenkire kiható hatályú, így a volt haszonélvezőt a jövőre nézve semmilyen jog nem illeti meg, a volt haszonélvezeti jogánál fogva.

Alapíthat-e a tulajdonostárs haszonélvezetet saját ingatlanrészére?

Share Button

Egy adott osztatlan közös tulajdon áll (egy hrsz;elválasztás alatt áll; nincs még külön házszám; 1/2, 1/2 részben testvérek között) beleszólásunk nélkül lehet-e valaki haszonélvező?

Nem családtag; aggódunk; hogy a számunkra idegen beleszól, részesül.. A tulajdonunkból, vagy kisemmizi a testvér gyerekeit!

Ha egy ingatlannak két tulajdonosa van, az egyik tulajdonos eladási szándékakor a másikat elővásárlási jog illeti meg.

Ha viszont az egyik tulajdonostárs a tulajdonára haszonélvezeti jogot alapít, a másik tulajdonostárs ezt tűrni tartozik.

Ilyenkor a tulajdoni jog nem változik, de a birtoklás és a használat úgy alakul, hogy a másik tulajdonostárs egy harmadik személlyel  – a haszonélvezővel – közösen jogosult az ingatlan használatára.

1 / 59 oldal12345...102030...Utolsó »