termőföld ajándékozás címkével jelölt bejegyzések

Milyen szankcióval jár, ha 5 éven belül értékesítem a vásárolt termőföldet?

Share Button

Tavalyi évben vásároltam egy szántót. Szerettem volna a fiamnak ajándékozni, amit az ügyvéd elmondása szerint a nevemre kerülést követően akár már másnap meg is tehetek! A terület a nevemre került! Ismét megkerestem,hogy akkor írja meg az ajándékozásról szóló szerződést! Közölte hogy az nem lehetséges,ugyanis szerepel a szerződésben hogy a területet 5 évig nem értékesíthetem!

A szerződéskötéskor külön rákérdeztem, hogy az ajándékozás lehetséges e ennek ellenére!Akkor azt a választ kaptam,hogy persze,csak eladni nem tudom! Milyen szankció érhet ha eladom az 5 év letelte előtt? Azért lenne fontos,mert hiteltartozás miatt félek, hogy ezt a területet is elveszítem!

Álláspontom szerint , -ha földművesként- illetékmentesen vásárolta a szántót és fiának öt éven belül tovább ajándékozza, az eredetileg fizetendő illeték kétszeresét kell megfizetnie – szankcióként.

Családon belüli termőföld ajándékozás esetén ki kell-e függeszteni a szerződést?

Share Button

Testvérek (közeli hozzátartozók) közötti termőföld ajándékozás vagy eladás az előnyösebb-e és lehetséges-e? Mindkét esetben az illeték mértéke mennyi?

4 hektár földje van mindkét testvérnek közvetlen egymás mellett. Egyik testvér sem minősül földművesnek. A vevő testvér bejelentett lakása 100 kilométerre van a saját és a megvenni kívánt termőföldtől (de ha szükséges átjelentkezhet). Harmadik személynek haszonbérleti szerződése is van a termőföldön még 6 évre.

Ki kell-e függeszteni az eladást? Kell-e a mezőgazdasági igazgatási szerv jóváhagyása?

Van-e másnak elővásárlási joga, vagy vétel esetén biztosan a testvéré lesz-e a termőföld?

Családon belüli földmozgást a földforgalmi törvény úgy preferálja, hogy az ilyen adásvételi szerződést kifüggeszteni, jóváhagyatni nem kell, az ajándékozás sem esik engedélyeztetési eljárás alá.

Az  Ön által kérdezett tényállás alapján  4 % visszterhes vagyonszerzési illetéket kell fizetnie a vevő testvérnek, míg ajándékozás esetén 18 % ajándékozási illetéket a megajándékozott testvérnek.

Mindkét esetre igaz, hogy földszerzési korlátozás, elővásárlási joggyakorlás nincs.

Vásárolhat-e nem földműves nővér öccsétől termőföldet?

Share Button

Édesanyám tavaly meghalt, és örököltünk a testvéremmel 6 hektár földet. Bátyám szeretné eladni, én megtartanám. Az ő részét meg tudnám venni, de nem vagyok földműves, most is bérbe van adva, és ezután is azt szeretném.

Mivel osztatlan közös van elővásárlási jogom? Esetleg nekem ajándékozhatja? Ebben az estben mennyi az illeték?

A mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló 2013. évi CXXII. törvény 5§ 13. pontja állapítja meg a közeli hozzátartozók körét a következő szerint: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér.

Közeli hozzátartozók között a föld minden korlátozás nélkül kifüggesztés és engedélyezési eljárás mellőzésével ajándékozható, adható/vehető. Fontos tudni, hogy az okirat 1 példányát az ügyvéd/közjegyző biztonsági okmányon készíti el.

Nem földműves apa és fia közötti földajándékozásnak van-e korlátja? Ajándék visszakövetelhető-e

Share Button

Édesapám, aki nem földműves szeretné a saját tulajdonú termőföld-területének egy részét értékesíteni nekem, mint fiának. Jómagam szintén nem vagyok földműves, de mindketten magyar állampolgárok vagyunk. A kérdésem az lenne, hogy mivel nem vagyok földműves, édesapám eladhat -e vagy ajándékozhat-e földterületet nekem, a fiának, melyik megoldás az előnyösebb, és van-e ennek valamilyen korlatja? Ha jól tudom, akkor az ajándékozásnak az a hátulütője, hogy az ajándék bármikor visszakérhető. Igaz ez?

Minden korlátozás nélkül földet ajándékozni/eladni lehet a közeli hozzátartozónak (utolsó ilyen a testvér) kifüggesztés és engedélyezi eljárás nélkül. Az adásvétel után 4% az illeték, míg az ajándékozás illetékmentes. Ebből kiindulva az ajándék a kedvezőbb az Ön számára. Ha az ajándékozási szerződés nem kötött valamely feltételhez, jövőbeni elváráshoz annak visszakövetelése jogilag nehezen kivitelezhető, mert megalapozottsága megkérdőjelezhető.

Termőföld hogyan ajándékozható a sógorra kifüggesztés nélkül?

Share Button

Termőföld elajándékozás menete felől szeretnék érdeklődni. Van a tulajdonomban 30 AK -12650 nm termő föld, kiadni bérletbe nem akarom senkinek, inkább el szeretném ajándékozni a rokonságon belül konkrétan a sógoromnak(feleségem testvérének), hogy ezzel is tudná növelni saját gazdaságát, én meg egészségi állapotomból kifolyólag nem tudom művelni.

Érdeklődnék, hogy ilyen esetben mik a teendők, vagyis mi a folyamata az ajándékozásnak?

A földforgalmi törvény szerint földet csak egyenes ági rokonnak lehet ajándékozni, melynek utolsó láncszeme a testvér. A testvéren kívüli megajándékozottak nem fizetnek vagyonszerzési illetéket. Az ajándékozás házastársak között is érvényes, így javaslom, első körben ajándékozza a földet feleségére , aki azt kifüggesztés nélkül  tovább ajándékozhatja testvérének, azaz az Ön sógorának.

Ajándékozható-e külterületi ingatlan?

Share Button

Ajándékozható-e egy kisebb (820 nm) fásított terület Balatonvilágoson  magyar állampolgárnak?

A kérdés megválaszolásának alapja a vonatkozó tulajdoni lap. Ha a fásított terület külterület, azaz 0-val kezdődik a helyrajzi száma, akkor csak közeli hozzátartozónak ajándékozható. Utolsó közeli hozzátartozó a testvér.

 

 

Eladható-e, elcserélhető-e a szülőtől ajándékozással kapott termőföld?

Share Button

Tulajdonomban volt 3013.10.02.-ig egy 9718 nm alapterületű 5. min.osztályú, 11,86 AK értékű szántó. A földet e jelölt napon ajándékozási szerződéssel fiamnak adtam.

1. kérdésem: Jól emlékszem-e, hogy fiam a földet 5 évig nem adhatja el?

2. kérdésem: A fiam a nevén lévő földet ezen 5 éven belül elcserélheti-e egy közeli ugyanolyan területű és AK értékű földre ügyvédi közreműködéssel?

Közeli hozzátartozónak akkor is ajándékozható föld, ha az ajándékozott nem földműves. Földet cserélni azonban csak földművesek között lehet. A megajándékozott földre nem vonatkozik az 5 éves művelési el nem idegenítési kötelezettség.

 

Szülő és nagynéni ajándékozhat-e termőföldet saját gyermekre ill. unokaöccsre?

Share Button

Édesanyám illetve testvére rendelkezik (rét és szántó területtel. Sajnos idős koruk és a tájékoztatás hiánya miatt a tavalyi évben aláírtak egy előnytelen földhaszonbérleti szerződést. Mindkettőjük külön-külön rendelkezik 30 Hektár Rét illetve 24 Hektár szántóterülettel. A haszonbérlő éves szinten ezért 45 kg őszi búzát biztosít haszonbér fejében. Sajnos mivel utólag értesültem így szeretném ezt az előnytelen szerződést hatályon kívül helyeztetni. Illetve megoldást találni a méltatlan helyzetre!!

Kérdésem az lenne, hogy ha Édesanyám és Testvére ajándékozási szerződés útján elajándékozná részemre a szántó illetve rét területüket úgy új tulajdonosként eladhatom-e a határozott időtartamú haszonbérleti szerződés mellett a területeket természetesen értesítve a haszonbérlőt elővásárlási jogáról (amennyiben a jog szerint van lehetősége)?

Továbbá az ajándékozás után kell-e illetéket fizetnem? Az ajándékozási szerződést kell-e ellenjegyeztetni ügyvéddel vagy közjegyzővel?

Édesanya Önnek ajándékozhatja a földét haszonbérlettel terhelve. Az ajándékozási szerződést nem kell kifüggeszteni, jóváhagyatni, nincs elővásárlási joggyakorlás sem.

Önnek ajándékozási illetéket sem kell fizetnie. Ha tulajdonosa lesz a földnek, azt eladhatja haszon bérlővel együtt. Mindkét szerződést ügyvéd vagy közjegyző előtt kell aláírni.

Édesanya testvérének földjét Ön csak akkor veheti meg, ha földművesként regisztrálva van és csak adásvételi szerződéssel.

Milyen feltételekkel ajándékozható a termőföld?

Share Button

Földtulajdonaink most több részletben szüleim nevén vannak. Én a nem ott helyben lakó szívességi földhasználó fiuk vagyok.

Arra gondoltuk, hogy a földtulajdonainkat fiamnak (tehát a szüleim unokája) lehetne átadni. Neki is van földműves végzettsége és ő helyben lakó, a földhasználó viszont továbbra is én maradhatnék.

1.)Ez – ha jól gondolom – ajándékozással kivitelezhető, de mindenképpen ügyvédi feladat és költség?

2.)Az unoka így végre egyesítené az esetleges szomszédos földvásárlási, -csere előjogokat is, e szempontból még földhasználatot is is jobb lenne neki átadni az ő helyben lakó státusza miatt?

3.)Lényegében az előjogainkat is szeretnénk optimalizálni, de jó lenne megtartani valamilyen befolyásolási lehetőséget hiszen ad abszurdum fiam, unokánk kizárólagos szereplővé válhat a földjeinkkel kapcsolatosan?

A Földforgalmi törvény hatálya alá tartozó földingatlant közeli hozzátartozók egymás közötti ajándékozással illetékmentesen, engedélyezési eljárás, kifüggesztés nélkül megszerezhetik. A szerzéshez nem szükséges regisztrált földművesnek sem lenni, de biztonsági iraton ügyvéd által ellenjegyezve kell készíteni.

E körben a legutolsó közeli hozzátartozó a testvér.

Nem földműves magánszemély vásárolhat -e nem egyenes ági rokonától kifüggesztés nélkül termőföldet?

Share Button

Közös, osztatlan szántó külterület tulajdonosa vagyok egy másik, nem egyenes ági rokonommal fele-fele arányban. A szántó mérete 2,7 HA. Rokonomtól megvehetem -e a szántót, vagy elajándékozhatja -e nekem úgy, hogy ne kelljen kifüggeszteni?

Magánszemély vagyok, nem vagyok gazda. Ha ez az út nem járható, van -e valamilyen mód arra, hogy mindenképpen az enyém (vagy az enyém és az én egyenes ági leszármazottamé) legyen esetleg a föld? Gondoltam olyasmire, hogy a gyermekemnek az én részemet elajándékoznám, én pedig megvenném a másik részt, ha tehetem (van -e elővásárlási jogom?). Vagy érdemes -e nekem/gyermekemnek letenni a gazda vizsgát, hogy megvehessük a másik részt?

Nem földműves magánszemély maximum egy hektárig tarthat a birtokában, használatában földet. Ennél többet nem is vásárolhat, csak közeli közeli hozzátartozótól. A közeli hozzátartozótól történő vásárlásnál nincs engedélyezési eljárási kényszer.

A kívánt cél elérése érdekében javaslom, hogy tegyen szert földművesi regisztrációra. Ebben az esetben 300 hektárig vásárolhat földet.

1 / 3 oldal123